PIŁKA-SIATKA-MISTRZ! Wioślarska mistrzyni olimpijska uczy się siatkówki razem z setkami dzieci.

Wszechstronna edukacja, aktywność fizyczna i dobra zabawa – tak wygląda program rozwoju dyscypliny PIŁKA-SIATKA-MISTRZ finansowany ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki.

To nie jest stereotypowy cykl turniejów siatkarskich, w którym liczy się tylko zwycięstwo. Wygranymi są bowiem wszyscy uczestnicy. Fundacja Aktywnego Rozwoju jako jedyna wprowadza formę siatkarskiej rekreacji umysłowo-ruchowej poprzez zabawę i ćwiczenia, których wiodącym akcentem jest piłka siatkowa.

– Takie akcje są potrzebne, ponieważ wzorce, które idą z góry bardzo pozytywnie wpływają na rozwój młodego człowieka. Tym bardziej, jeżeli przykład dają mistrzowie, w tym mistrzowie olimpijscy – powiedział dyrektor Szkoły Podstawowej nr 21 w Grudziądzu Adam Przybylak.

Program skierowany jest do uczniów drugich i trzecich klas szkół podstawowych – ma pełnić ważną rolę pomocniczą dla dzieci, rodziców, nauczycieli i trenerów na etapie wyboru i naboru do klas czwartych szkół podstawowych o profilu sportowym.

– W swojej karierze zdobyłam worek medali, w tym mistrzostwo olimpijskie. Gdy byłam na początku drogi, miałam w sobie taki sam ogień i pasję do sportu, jakie widzę teraz u wielu uczestników naszych programów. Nie każdy musi być najlepszy na świecie i zostać zawodowcem, bo sport ma nie tylko blaski, ale również cienie. Pokazujemy jednak różne perspektywy – poza oczywistymi korzyściami związanymi z ruchem, sport to także podróże, poznawanie nowych języków, krajów, kultur czy kontakt z naturą. To kształtowanie ciała i charakteru – ocenia mistrzyni olimpijska w wioślarstwie, Prezes Fundacji Aktywnego Rozwoju Magdalena Fularczyk-Kozłowska.

PIŁKA-SIATKA-MISTRZ to autorski program rozwoju dyscypliny, którego celem jest popularyzacja piłki siatkowej jako sportu i formy aktywności dla każdego – bez względu na wiek, status społeczny i miejsce zamieszkania. Tylko tej jesieni weźmie w nim udział blisko 700 uczniów szkół podstawowych z terenu województwa kujawsko-pomorskiego, a wydarzenia zorganizowano już w Brodnicy, Grudziądzu i Kruszwicy.

– Takie akcje poprzez aktywność fizyczną wpływają korzystnie na zdrowie, a przy tym dzieci dobrze się bawią. Cieszymy się z tego, bo właśnie dzięki takim działaniom można wiele zyskać. Oby jak najwięcej podobnych inicjatyw – ocenia uczestniczka programu, nauczycielka Anna Kwiecińska.

Właśnie takie założenia przyświecały autorom programu przy jego tworzeniu. Każdy uczestnik otrzymuje bezcenne wskazówki, pakiet startowy – koszulkę, bidon i zdrowe przekąski oraz m.in. dyplom i medal. Uczestnictwo jest dla dzieci bezpłatne.

– Na tym etapie nie liczy się tylko rywalizacja, ale przede wszystkim edukacja. Chcemy zachęcić dzieci do aktywności fizycznej i zaszczepić w nich pozytywne wzorce. Wiodącym elementem programu jest oczywiście siatkówka, ale tak naprawdę zachęcamy dzieci do uprawiania wszystkich dyscyplin, bo każda rozwija w nich różne aspekty – pasję, sprawność motoryczną czy sumienność – podsumował Członek Zarządu Fundacji Aktywnego Rozwoju, dziennikarz sportowy Hubert Malinowski.