Autorski program rozwoju edukacji ekologicznej, a dokładniej cykl turniejów, którego celem jest kształtowanie i popularyzacja postaw proekologicznych i ochrony środowiska wśród dzieci i ich rodziców. Każda konkurencja została opracowana tak, by poprzez aktywność ruchową lub umysłową krzewić w uczestnikach ideę ekoaktywności.

W myśl zasady łączenia przyjemnego z pożytecznym rozwijamy poczucie wpływu człowieka na otoczenie oraz odpowiedzialność za świat, w którym żyjemy z jednoczesnym zaznaczeniem, jak w nim żyjemy. Promujemy ekoaktywność jako sposób na osiągnięcie obu celów – długiego życia w czystym środowisku.

W zgodzie z powszechnym przekonaniem, że „Dzieci nas nie słuchają. Dzieci nas naśladują!” chcemy, aby przykład najmłodszym dawały największe gwiazdy sportu obecne podczas każdego wydarzenia. Pierwszoplanową postacią jest mistrzyni olimpijska w wioślarstwie Magdalena Fularczyk-Kozłowska.

– Zawsze nie mogę się doczekać tej ekoaktywnej energii. Dopisują nam frekwencja i humory, a dzieci są naprawdę zaangażowane. Właśnie dlatego wymyśliliśmy i realizujemy ten program – z minuty na minutę widać, jak coraz lepiej radzą sobie np. z prawidłową segregacją odpadów, a przy tym świetnie się bawią i spędzają aktywnie czas. Dziękujemy za zaufanie wszystkim partnerom, bez których przygotowanie tego programu na najwyższym poziomie nie byłoby możliwe – mówi Prezes Zarządu Fundacji Aktywnego Rozwoju, mistrzyni olimpijska w wioślarstwie Magdalena Fularczyk-Kozłowska.

Pierwsza edycja projektu zakończyła się nie tylko sukcesem frekwencyjnym. Autorski program rozwoju edukacji ekologicznej EKOAKTYWNI spotkał się ze świetnymi recenzjami uczestników, ich rodziców i nauczycieli, a także partnerów fundacji i lokalnych samorządów. Stąd decyzja o realizacji kolejnej edycji, która rozpoczęła się w październiku, a zakończy w listopadzie. Łącznie ma wziąć w niej udział ponad 2400 uczestników z terenu województwa kujawsko-pomorskiego.

Nie liczą się jednak tylko liczby. W parze z ilością idzie jakość, co było jednym z założeń autorów projektu – mistrzyni olimpijskiej w wioślarstwie Magdaleny Fularczyk-Kozłowskiej oraz dziennikarza sportowego Huberta Malinowskiego. Od początku głównym partnerem EKOAKTYWNYCH jest Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu, a program jest współfinansowany z jego środków.

– Dla Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który już od wielu lat wspiera edukację ekologiczną, jest to niezwykle ważne, żeby takie wydarzenia się odbywały i żeby promować nowe, innowacyjne podejście do edukacji – powiedział prezes WFOŚiGW w Toruniu Ireneusz Stachowiak.

– Gdyby można tę energię zamienić na ciepłe albo czyste powietrze, każda gmina byłaby bardzo bogata! Wiedza przekazywana jest dzieciom w taki sposób, że pamiętają o niej, gdy wracają do swoich domów – zakręcają wodę, wyłączają światło, składają kartony i zgniatają plastikowe butelki. Od najmłodszych lat uczą się o ekologii i tym, co dla nas najważniejsze. A najważniejsza jest planeta, o którą wszyscy musimy dbać – dodaje Kierownik Referatu Urzędu Gminy w Dobrczu Anna Kutkowska.

Uczestnictwo w programie jest dla dzieci bezpłatne. Każde z nich otrzymuje pamiątkowe zdjęcie, dyplom i medal, a także koszulkę, bidon, worek i zdrowe przekąski. Najważniejsze jest jednak to, że wracają do domów z nową wiedzą i bezcennymi wspomnieniami.